Cítite sa dlhodobo vyčerpaní a neviete nájsť sily ani len na bežné denné aktivity? Je možné, že ide o chronický únavový syndróm (chronic fatigue syndrome – CFS) a my máme pre vás pár rád, ako ho lepšie zvládať.
Čo je chronický únavový syndróm?
Chronický únavový syndróm (angl. Chronic Fatigue Syndrome CFS), známy aj ako myalgická encefalomyelitída (ME), je stav charakterizovaný “extrémnou únavou» a vyčerpaním, ktoré neustupujú ani po odpočinku a zhoršuje sa fyzickou alebo mentálnou aktivitou. Tento stav môže trvať viac ako 6 mesiacov a výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Medzi ďalšie príznaky patria:
- Poruchy spánku
- Bolesť svalov a kĺbov
- Zhoršená koncentrácia a pamäť
- Bolesti hlavy
Príčiny CFS nie sú presne známe, no odborníci predpokladajú, že ide o kombináciu niekoľkých faktorov, ako sú vírusové infekcie, hormonálna nerovnováha, vysoká psychická, či fyzická záťaž, či genetická predispozícia.
Ako zvládnuť chronický únavový syndróm?
Hoci na CFS neexistuje špecifická liečba, existujú spôsoby, ako zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života:
1. Riadenie energie (Pacing)
Nauč sa počúvať svoje telo a plánovať aktivity tak, aby si sa vyhol preťaženiu. Striedaj aktívne činnosti s odpočinkom a stanov si realistické ciele.
2. Kognitívno-behaviorálna terapia
Táto forma psychoterapie vám môže pomôcť zvládať negatívne myšlienkove pochody spojené s ochorením a lepšie sa prispôsobiť životným zmenám.
3. Stupňovanie fyzickej aktivity
Začnite s aktivitami, ktoré si vyžadujú nižšiu fyzickú záťaž, ako je jóga alebo chôdza. Pod dohľadom odborníka môžete postupne zvyšovať fyzickú záťaž. Dajte si pozor, aby ste to neprehnali hneď na začiatku, stačí pozvoľna, inak sa vaše symptómy zhoršia a vy nenájdete motiváciu už ani na ľahké fyzické aktivity.
4. Zdravý životný štýl
- Dodržujte pravidelný spánkový režim – choď spať a vstávaj v rovnakom čase.
- Stravujte sa vyvážene – doplňte vitamíny skupiny B, horčík a omega-3 mastné kyseliny.
- Vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu a spracovaným potravinám.
5. Relaxácia a zvládanie stresu
Techniky ako meditácia, hlboké dýchanie či progresívna svalová relaxácia môžu pomôcť zmierniť stres a podporiť regeneráciu tela.
Ako môže pomôcť Back2Life Recovery?
Chronický únavový syndróm si vyžaduje komplexný prístup, popri dodržiavaní vyššie uvedených pravidiel určite skúste doplniť potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Back2Life Recovery je nimi napumpované. Nepotrebujete množstvo rôznych doplnkov stačí pred spaním počas 7-10 dní užiť pol fľaštičky.
Čo všetko je v tomto „zotavujúcom shote“ obsiahnuté?
1. Zlepšenie kvality spánku:
Užívanie pred spaním môže podporiť hlbší a regeneračnejší spánok vďaka vitamínom, horčíku, griffonii a melatonínu.
2. Postupná obnova energie:
Pravidelné užívanie počas 7-10 dní umožňuje telu postupne obnoviť energetické zásoby vďaka vitamínom skupiny B, extraktu z Ženšena a rozchodnice.
3. Podpora imunitného systému:
Zložky Back2Life Recovery môžu posilniť imunitu (ktorá je často oslabená pri CFS) vďaka obsahu vitamínu C a zinku.
4. Zníženie oxidačného stresu:
Antioxidanty z kurkumy, Ženšena a iných cenných rastlinných extraktov pomáhajú chrániť bunky pred poškodením.
5. Optimalizácia mitochondriálnej funkcie:
Zlepšuje sa produkcia energie na bunkovej úrovni vďaka taurínu, extraktom z Rozchodnice a Ženšenu (tiež nazývanému Všehoj ázijský 😉) a vitamínom skupiny B.
Ak máte podozrenie, že práve vy by ste mohli trpieť chronickým únavovým syndrómom určite sa poraďte s vašim lekárom, prediskutujte s nim svoj životný štýl, stravovanie, prekonané ochorenia a možno spoločne nájdete príčinu.
Každý organizmus je jedinečný a u každého sa účinky môžu dostaviť v rôznom čase. Majte so sebou trpezlivosť, sebakarhanie vedie k stresu a ten vyčerpáva ešte viac. Akékoľvek zlepšenie je dôvodom pre radosť, tak skúste začať jednou z navrhovaných zmien už dnes.
Držíme vám palce!